Kamondo Ailesinin İzinde Beyoğlu – 1

Kamondo Ailesinin İzinde Beyoğlu – 1
By Genel, Şehir
Kas 20

Kamondo Ailesinin İzinde Beyoğlu – 1

Kamondo Ailesinin İzinde Beyoğlu – 1

Sefarad Yahudilerinin 15. yüzyılın sonunda İspanya’dan ayrılmak zorunda kalmasıyla başlar Kamondo ailesinin hikayesi. Önce Venedik ve 19. yüzyılın başlarında İstanbul’a gelmesiyle devam eder.

1800’lü yılların başına gidelim. İshak Kamondo ve Şürekası ismiyle anılan banka İshak Kamondo tarafından kurulur. Osmanlı’nın o dönemde ulusal bir bankası yoktur ve bu Kamondo’yu Osmanlı topraklarındaki en büyük banka hâline getirir. Banka Kırım Savaşı’nın finanse edilmesinde önemli rol oynar. Bu finans desteğinden ötürü Abraham Salomon şeref madalyasıyla onurlandırılır.

93 yaşında Paris’te hayata gözlerini yuman Salomon’un gönlü belli ki İstanbul’da kalmıştı. Vasiyeti üzerine İstanbul’a getirilen ve devlet töreni düzenlenen Salomon’un cenaze merasimine II. Abdülhamit de katılmıştı.

Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’ndan Karaköy’deki Saatçi Han, Latif Han, Lacivert Han gibi birçok yapının sahibi olan aileye dair detayları sonraki paylaşımlarımda anlatmaya devam edeceğim.

Bugün sizinle özellikle Adahan’ı konuşmak istiyorum. Hiçbir binaya bitişik olmamasından kaynaklı ada ve bir dönem bir meslek grubundan kişilerin kullanmasından dolayı han olarak anılmasından mülhem Adahan ismini alır.

Şu anda Marriot markasının bünyesinde Autograph Collection konseptiyle Adahan DeCamondo Pera adıyla hizmet veren bir hotel.

Daha önce kahvaltı yaptığım çatı katının adının Beatrice olması tesadüf değil. Lobi katı ve restoran olarak hizmet veren çatı katı arasında kalan kısımda ise odalar yer alıyor.

Lobi katında etkinlik odaları olarak tabir edebileceğimiz alanlar mevcut. Gruplar halinde gelip oturmak, work shop düzenlemek, iş grubuyla buluşmak, misafir ağırlamak, kurumsal toplantılar için ayrı ayrı dizayn edilmiş bölümler mevcut.

Önünden geçtiğimiz binalara lütfen dönüp bir bakınız, buralarda konuşulmayı bekleyen hikâyeler var.

Son olarak, Adahan’a beni davet eden Lori Hanım’a ve en güzel şekilde ağırlayan @adahandecamondopera ekibine çok teşekkür ederim.

Leave your Comment