Botter Apartmanı

Botter Apartmanı
By Genel, Şehir
Kas 20

Botter Apartmanı

Beyoğlu’nun tarihine tanıklık eden meşhur mimari yapılardan biri de Botter Apartmanı.

Apartman ismini II. Abdülhamit’e otuz yıl boyunca terzilik yapan Jean Botter’dan alıyor. Beyaz gelinlik giyme modası da Botter ile başladı ve o dönemde buradan giyinmek bir statü göstergesiydi.

Apartmanın giriş katı o zamanlar Botter’ın moda eviydi. Daha sonra bu kat kristal dükkanı, banka ve çeşitli sektörler tarafından kullanıldı. Giriş katında moda evi olan apartmanın üst katlarını da Botter ailesi kullanıyordu.

Fakat Botter ailesinin başına üzücü bir olay geldi. Botter ailesinin oğulları Paris’e gezmeye gitti ve burada hastalanarak öldü. Bu acı olay aileyi derinden etkiledi ve apartmanı Kaptan-ı Derya Osman Paşa’nın oğlu Mahmut Nedim Efendi’ye satarak İstanbul’dan ayrıldılar. Eğer yanılmıyorsam yıl 1917.

Botter Apartmanı, ünlü mimar Raimondo D’Aranco’nun eseridir. Yapı aynı zamanda İstanbul’daki ilk art nouveau eserdir.

II. Abdülhamit döneminde 16 yıl boyunca saray mimarlığı yapan D’Aranco 1958 yılında yıkılan Karaköy Camii, Huber Köşkü gibi eserleri tasarlarken çok sayıda restorasyon da gerçekleştirmiştir.

Botter Apartmanı’na dönecek olursak sanayileşme ile başlayan tekdüze mimariye karşı olarak gelişen art nouveaunun floral desenlerini dış cephede, asansör detaylarında, merdiven korkuluklarında görebiliriz. Dışarıdan baktığımızda motifli bordürler, çiçeklerle bezenmiş insan başı figürleri bize kendisini gösterir.

Son olarak, bir zamanlar Ferit Edgü’nün de bu apartmanın üçüncü katında bir çalışma ofisi varmış.

Bize bu tarihi yapıyı rehber eşliğinde gezme imkanı tanıyan @ibbmiras ‘a ayrıca teşekkür ederim.

Leave your Comment